^Idź do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

.


Rezerwacje
telefon: 577 780 040
e-mail: chatka.adamy@op.pl

W górach jest wszystko co kocham ...

Chatka Adamy

Studencki Schron Turystyczny „Pod Solniskiem” Lachowice 263

Zabytkowa dzwonnica loretańska na Wsiórzu

Przed laty dzwonnice loretańskie były bardzo popularne, ich widok we wsi nie był rzadkością. Teraz niestety wiele z nich zniszczało, warto więc przejść się na Wsiórz i zobaczyć stojący jeszcze zabytek. Do czego służyły dzwonniczki loretańskie? Przede wszystkim, na co dzień dzwonnic używano do dzwonienia na Anioł Pański. Ich głos miał również ostrzegać przed ewentualnym pożarem. Dzwonnice odzywały się także w trakcie burzy – ludzie wierzyli, że dzwony odstraszą płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Pod żadnym pozorem jednak, nie można było zadzwonić umarłemu – to niszczyło czarodziejską moc odganiania płanetników.

Poza tym, oprócz dzwonnicy, na Wsiórzu zobaczymy… Babią Górę. Krótki spacer na Wsiórz, przy dobrej widoczności pozwoli nam podziwiać Królową Beskidów w pełnej krasie wraz z częścią przylegającego pasma Polic.

 Kościół pw. ŚŚ Piotra i Pawła w Lachowicach

kościół

Data powstania kościoła jest łatwa do zapamiętania – 1789 r. XVIII-wieczna świątynia jest wysokiej klasy zabytkiem, włączonym do Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół jest budowlą orientowaną, co oznacza, że prezbiterium jest skierowane na wschód, w stronę, z której ma nadejść Chrystus, wejście zaś znajduje się od zachodu. To częsty sposób ustawienia kościołów na wsiach w tamtych czasach, dziś najczęściej drzwi kościoła są po prostu usytuowane od strony drogi.

Świątynia ma konstrukcję zrębową, jednonawową ze słupową wieżą. Kościół jest obudowany wokół otwartymi sobotami – miejscem gdzie niegdyś mogli nocować ludzie, przybywający w sobotę z daleka na niedzielną mszę. Cała budowla jest pokryta gontem – specjalnymi deseczkami w kształcie klinów, zachodzących jedna w drugą.

W środku znajdziemy późnobarokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Dudlebskiej (Piekarskiej) powstałym w XVII wieku. Ponadto szczególnie warte uwagi są: barokowa ambona, organy z 1836 r. oraz dwie kamienne kropielnice z XVIII wieku. 

 Pomnik w Stryszawie Siwcówce

Siwcówka – przysiółek Stryszawy, to miejsce związane z religią katolicką, Znajduje się tutaj klasztor sióstr zmartwychwstanek, którego powstania inicjatorką była góralka Kunegunda Siwiec. Nieopodal znajduje się ośrodek rekolekcyjny księży zmartwychwstańców oraz drewniany domek – tak zwana Kapelanówka do której w latach 1960-67 przyjeżdżał na wakacje prymas Polski – ks. kardynał Stefan Wyszyński. Częstokroć bywał tu również ks. kardynał Karol Wojtyła, który przychodził pieszo z Zawoi. Razem duchowni tworzyli tu ewangeliczny program dla narodu i Kościoła.

Na pamiątkę spotkań księży kardynałów, w 2000 roku wystawiono w Siwcówce pomnik wdzięczności. Na granitowym obelisku umieszczono podobizny ks. kardynała Wyszyńskiego oraz ks. kardynała Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II.

  Zamek w Suchej Beskidzkiej

zamek

Jałowiec 1111m n.p.m.

Szczyt warty zdobycia z wielu powodów.Po pierwsze, dla samego zdobycia. Po drugie, dla pięknego widoku ukazującego sporo szczytów Beskidu Żywieckiego, w tym Babią Górę, Pilsko i Romankę, całe pasmo Baraniej Góry i Skrzycznego, należące do Beskidu Śląskiego oraz część Beskidu Małego.

jałowiecPo wtóre na szczycie znajduje się wiata, a obok palenisko, zachęcające do dłuższego postoju, a dla zapaleńców nawet do noclegu (przy czym oczywiście lepszym wariantem jest zejście na noc do naszej Chałupy). Na Jałowcu stoją również krzyż oraz obelisk, wystawione w 2000 roku na pamiątkę pobytu w tym miejscu kardynałów Stefana Wyszyńskiego oraz Karola Wojtyły.

Czy są jeszcze jakieś powody do wyprawy na Jałowiec? – zdecydowanie, aczkolwiek niestety tylko latem. Otóż cała Hala Trzebuńska na Jałowcu jest porośnięta borówkami – pośród czarnych jagód znajdziemy także sporo błyszczących, czerwonych owoców borówki brusznicy, o gorzkim, ale za to oryginalnym smaku. 

Cisy przy zielonym szlaku do Huciska

cis

Ktoś może powiedzieć – cis, jak to cis, zwyczajne drzewo. Oj, w takim razie bardzo się myli. Cis to drzewo zupełnie nadzwyczajne. Jest niezwykle zbite, sprężyste i trudno się łupie. Te cechy sprawiły, że od dawnych lat cisy wykorzystywano do produkcji broni, zwłaszcza łuków. Popularność cisów była tak wielka, że Władysław Jagiełło w XV wieku objął go ochroną. W tenże sposób cis stał się pierwszym z imienia wymienionym gatunkiem drzewa objętym ochroną w Polsce.

Cis jest rośliną trującą i to prawie na całego, ponieważ we wszystkich częściach tej rośliny, za wyjątkiem osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków. Osnówka to owoc o malinowym kolorze, smakujący jak niedosłodzony rozwodniony malinowy kisiel…

Cis jest również rośliną dwupienną, co oznacza, że jedne osobniki wytwarzają tylko kwiaty męskie, a inne żeńskie. Panie cisy możemy w lecie poznać po pięknej biżuterii z czerwonych korali. 

Wodospad na Upornym Potoku

 

wodospad

 

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej


Gmina Stryszawa to jeden z głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce. Zabawki twórców z ośrodka żywiecko-suskiego eksponowane są w największych krajowych placówkach muzealnych posiadających zbiory sztuki ludowej. Koniki, ptaszki, bryczki, klepoki prezentowane są na licznych światowych i krajowych wystawach. W zabytkowym budynku Leśniczówki znajduje się stała ekspozycja zabawek, punkt sprzedaży wyrobów regionalnych, pracownia informatyczno- multimedialna oraz punkt informacji turystycznej. Grupy zorganizowane mogą wziąć udział w warsztatach i zajęciach plastycznych.

 

Adres: 34-205 Stryszawa 740
Telefon: 33 874 70 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Panitball Mission: Kapalovka - pole paintballowe w Lachowicach.
www.paintballkapalovka.pl

Copyrigcht © 2013 Studencki Schron Turystyczny „Pod Solniskiem” Lachowice 263